DESFĂȘURĂTORUL EVENIMENTULUI "ZILELE BUCUREȘTIULUI" -  20, 21 SEPTEMBRIE
   
LOCAȚIE EVENIMENT Sâmbătă
20 septembrie
Duminică
21 septembrie
Centrul Istoric
Plecare din parcarea din spatele statuii Mihai Viteazul - str.Toma Caragiu - str.Ion Ghica - str.Doamnei - str.Eugen Carada - str.Lipscani - str.Șelari - str.Doamnei - str.Ion Ghica - str.T.Caragiu - parcarea din spatele statuii Mihai Viteazul
Paradă trăsuri - 8 bucăți 11:00 - 18:00 11:00 - 15:00
Bătaie cu flori 11:00  
Paradă costume epocă - 50 costume 11:00-15:00  
Centrul Istoric
Scenă BNR - str. Doamnei colț cu str. Carada
Concert grup vocal Acapella solist George Miron 19:00 - 19:20  
Ana Cebotari 19:20 - 19:40  
Concert Costel Busuioc 19:50 - 20:50  
Centrul Istoric
(Palatul Voievodal Curtea Veche)
D'ale Bucureștilor / Teatrul Nottara 11:00 - 22:00 11:00 - 15:00
Centrul istoric
Scena rotundă Centrul Vechi
Fanfara din VORONA 11:00 - 11:45  
Taraful din Mârșa 11:45 - 12:30  
Spectacol Teatrul Masca - Gardienii veseli 12:30 - 13:15  
Spectacole de stradă ale Teatrului de Comedie 13:15 - 14:00  
Pauză 14:00 - 17:30  
Fanfara 10 Prăjini 17:30 - 18:15  
Taraful Vasile Năsturică 18:15 - 19:00  
Taraful lui Nelu Ploieșteanu 19:00 - 19:45  
Panseluța Feraru și Taraful lui Marian Ștefan 19:45 - 20:45  
Mihai Mărgineanu 20:45 - 22:00  
Fanfara din Chietriș (cântă pe străzile din Centrul Vechi în 4 reprize a câte 15 minute) 11:00 - 22:00   
Taraful Vasile Năsturică   11:00 - 11:45
Nelu Ploieșteanu   11:45 - 12:30
Mihai Mărgineanu   12:30 - 13:45
Taraful din Mârșa   13:45 - 14:30
Panseluța Feraru și Taraful lui Marian Ștefan   14:30 - 15:30
Fanfara din Chietriș (cântă pe străzi din Centrul Vechi în 2 reprize a câte 15 minute)   11:00 - 15:00 
   
Parcul Unirii Spectacol Circul Globus  11:00 - 11:45    
Spectacol cu minoritatea croată Karasevka - Zora 11:45 - 12:15    
Spectacol Circul Globus  12:15 - 13:00    
Pauză 13:00 - 17:00    
Spectacol Micul Paris 17:00 - 19:00    
Spectacol cu minoritatea ruși lipoveni Tihi Dunai 19:00 - 19:30    
Taraful D"Haidoux din Clejani 19:30 - 20:15    
Fanfara 10 Prăjini 20:15 - 21:00    
Spectacol Circul Globus    11:00 - 11:45  
Spectacol cu minoritatea ruși lipoveni Tihi Dunai   11:45 - 12:30  
Spectacol Circul Globus    12:30 - 13:15  
Pauză   13:15 - 13:30  
Spectacol cu minoritatea aromână - Ansamblul Dor   13:30 - 14:15  
Spectacol cu minoritatea germană de dansuri Korona   14:15 - 15:00  
   
Bd.Unirii (Aleea cu fantani) Numere de circ 11:00 - 22:00 11:00 - 15:00  
Teatrul Masca - Paradă marionete uriașe și teatru de stradă (picioroange, mimi) 11:00 - 22:00 11:00 - 15:00  
Cafenele deschise pe perioada manifestării 11:00 -03:00  11:00 - 15:00  
Căsuțe meșteșugari - 20 buc 11:00 - 22:00 11:00 - 15:00  
Spectacol Opera Comică pentru Copii - Mirandolina (balet de buzunar) 11:00 - 12:00     
Grupul IZA 12:00 - 12:45     
Fanfara din VORONA 12:45 - 13:15    
Pauză 13:15 - 16:30     
Spectacol Teatrul Țăndărică - Păcală 16:30 - 18:00     
Grupul Vocal BURNASUL 18:00 - 18:45     
Spectacol minoritate aromâni Ansamblul Dor 18:45 - 19:30     
Formatie din MEXIC 19:30 - 20:30    
Spectacol Teatrul Țăndărică - Capra cu trei iezi   11:00 - 12:00   
Spectacol cu minoritatea croată Karasevka - Zora   12:00 - 12:45  
Grupul IZA   12:45 - 13:30   
Fanfara din VORONA   13:30 - 14:00   
   
Scenă mare Piața Constituției Spectacol minoritate ruși-lipoveni Tihi Dunai 11:00 - 11:45  
Spectacol minoritate greacă Ansamblul Ellas 11:45 - 12:30  
Spectacol cu minoritatea aromână - Ansamblul Dor 12:30 - 13:15  
Taraful D'Haidoux din Clejani 13:15 - 14:00  
Pauză 14:00 - 16:00  
Spectacol Teatrul Ion Creangă - Farsa Jupânului Pathelin 16:00 - 17:15  
Fanfara din VORONA 17:15 - 18:00  
Spectacol minoritate greacă Ansamblul Ellas 18:00 - 18:45  
Spectacol minoritate croată Krasevka - Zora 18:45 - 19:30  
Ansamblul Carpați din Câmpulung Muscel 19:30 - 20:30  
Spectacol OVIDIU LIPAN ȚĂNDĂRICĂ, Marius Mihalache și Stelu Enache 20:30 - 21:15  
Spectacol Teatrul Ion Creangă - Farsa Jupânului Pathelin   11:00 - 12:30
Fanfara din VORONA   12:30 - 13:00
Spectacol minoritate germană de dansuri Korona   13:00 - 13:30
Spectacol minoritate ruși-lipoveni Tihi Dunai   13:30 - 14:00
Ansamblul Doina Dunarii   14:00 - 15:00
 
Parcul Izvor Animație copii: baloane, animatori, face - painting 10:00 - 15:00  
Spectacol Teatrul Țăndărică: Capra cu trei iezi 11:00 - 12:00  
Spectacol Opera Comică pentru Copii: Mirandolina 12:30 - 14:00  
Pauză (probe sunet) 14:00 - 21:30  
Concert Bryan Adams 21:30 - 23:15  
Spectacol Apă și foc LunatiX Aquatique  23:15 - 23:45  
Foc de artificii 00:15 - 00:45  
   
Parcul Cișmigiu Formația NATALY 11:00 - 13:00  
Formația CLASSIC BAND 16:00 - 18:00  
Formația CONCERTINO 19:00 - 21:00  
Formația POLYFONIC BAND   11:00 - 13:00
Formația CONCERTINO   16:00 - 18:00
Formația CLASSIC BAND   19:00 - 21:00
 
Teatrul Tineretului Teatrul Masca - Actorii 20:00 - 22:00  
Teatrul Masca - Măturătoarele   20:00 - 22:00
 
Arcul de Triumf Expoziție heraldică românească / AMPT 11:00 - 03:00 11:00 - 15:00
Vizitare Arc Triumf 11:00 - 03:00 11:00 - 15:00
Distribuire materiale de promovare a instituțiilor municipale de cultură 11:00 - 03:00 11:00 - 15:00
Proiectii în spațiul inteior - imagini București vechi, proiecte PMB 11:00 - 03:00 11:00 - 15:00
   
Str. Edgar Quinet Concurs de șah - 15 septembrie (ora 15:00 - 17:00)    
Târgul buchiniștilor, anticarilor și artiștilor plastici / MMB, UAP    
URBAN ART 21:30 - 04:00
 
Parcul Carol - Festival KARTIER 2008 - Street Art Concerte hip hop    12:00 - 13:30
Concurs de street dance. Demonstrații de ciclism urban   13:30 - 14:00
Recital rap ARSSURĂ , Lansarea ziarului „KARTIER“, Recital folk    14:00 - 15:00
Sala Muzeului Tehnic „D.Leonida“:Gala cinematografică HappyFish TV și filme despre București   15:00 - 16:00
Acțiuni interactive, jocuri, concursuri, demonstrații happening.Eveniment FUN   16:00 - 17:00
Concurs graffiti   17:00 - 18:00
Concurs de DJ amatori in parteneriat cu Nights.ro.    18:00 - 21:00
Concert rap Raku, Undoo și Gojira   21:00 - 22:00
 
Galeria Nouă - Strada Academiei Expoziție pictură și târg filateliști 10:00 - 03:00 10:00 - 15:00
       
Piata George Enescu Strauss Festival Orchestra Wien 20:30 - 22:30  
Poiecție - Vienna Music Film Festival 22:30 - 03:00
 
Palatul Parlamentului, Piața Universității Proiectii URBANART- Palatul Parlamentului, Piața Universității 21:00 - 03:00
Proiectii URBANART-Palatul Parlamentului 00:15 - 00:45
 
Circuit muzeal MMB, MNLR 8:00 - 03:00 8:00 - 15:00
Muzeul de Artă Vasile Grigore – pictor și colecționar, Muzeul Național George Enescu, Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti, Muzeul Național de Artă al României, Muzeul Național de Artă Contemporană al României, Muzeul Național de Istorie Naturală Grigore Antipa 8:00 - 03:00 8:00 - 15:00
Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti - program folcloric Tradiții Transilvane 16:00 - 19:00 11:00 – 15:00
Muzeul Național George Enescu Vizitare muzeu 10:00 - 17:00 10:00 - 17:00
Vizită ghidată (vizitare muzeu și expoziție temporară  Enescu și Menuhin) 11:00 - 11:45 11:00 - 11:45
Vizionare film Enescu la răspântie de vremi 12:00 - 13:20 12:00 - 13:20
Vizionare film Enescu în inima mea 14:00 - 15:30 14:00 - 15:30
Muzeul Național al Țăranului Român Vizitare muzeu 10:00 - 21:00 10:00 - 18:00
Muzeul Național de Istorie a României Vizitare muzeu 10:00 - 22:00 10:00 - 18:00
Muzeul Național de Artă al României Vizitare sediu central și muzee satelit: Muzeul Colecțiilor de Artă și Muzeul Theodor Pallady 11:00 - 21:00 11:00 - 19:00
Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi Vizitare muzeu 10:00 - 03:00 10:00 - 15:00
Muzeul de Artă Vasile Grigore – pictor și colecționar Vizitare muzeu, vizionare filme documentare de artă și întâlnire cu dna. Dr. Georgeta Filitti pe tema Bucuresti Micul Paris 09:00 - 22:00 09:00 - 17:00
Muzeul Național de Istorie Națională Grigore Antipa Vizitare muzeu 10:00 - 03:00 10:00 - 15:00
Muzeul Municipiului București - Palatul Șuțu Vizitare muzeu 10:00 - 03:00 10:00 - 15:00
Organizare expoziție cu Arhivele Statului     
Fanfara MIRA    
   
Muzeul Național al Literaturii Române Vizitare muzeu 10:00 - 03:00  10:00 - 15:00 
Atelier pentru copii Avangardismul literar 11:00 - 12:00   
Spectacol teatru dadaist Prima aventură celestă a domnului Antipirină 14:00 - 15:00  
Proiecții ecranizări mari opere literare și dezbateri 17:00 - 20:00   
Seară de jazz 20:00 - 21:00   
Recital poezie 21:00 - 22:00   
Proiecții ecranizări mari opere literare și dezbateri 21:00 - 03:00  
Atelier pentru copii Caragiale și epoca lui   11:00 - 12:00 
Proiecții filme - Integrala Caragiale (în Rotonda MNLR)   10:00 - 15:00
 
Șos. Kiseleff - Skatenight Discuție despre mediul înconjurător 17:00 - 17:30   
Start traseu copii și familii - 1 rundă 17:30 - 18:30  
Start traseu general - 5 runde  18:30 - 19:30  
Start maraton profesioniști 19:30 - 20:30  
Sfărșitul concursurilor - traseu liber 20:30 - 23:00  
Sfărșitul evenimentului 23:00  
   
Spectacole teatru în sală Teatrul ODEON - Ionesco-5 piese scurte 19:00  
Teatrul METROPOLIS - Imnul - premieră 19:00 19:00
Teatrul Mic - Hamelin 19:00  
Teatrul de Revistă Const. Tănase - Pofta bună la Tănase 19:00  
Teatrul de Comedie - Sunt un orb (Sala Mare) 19:00  
Teatrul de Revistă Const. Tănase - Dai un ban, dar face   19:00
Teatrul Mic - Jacques sau supunerea   19:00
T.E.S. - Carre de ași cu valet   19:00
Bulandra, Sala Izvor - Cafeneaua   19:00
Teatrul de Comedie - Fata de mătase artificială (Sala Studio)   19:00
   
Iluminare arhitecturală obiective, lăcașuri de cult și monumente de for public Biserica Doamnei, Biserica Sfântul Gheorghe Nou, Biserica Șelari, Biserica Stavropoleos, Biserica Sfântul Anton – Curtea Veche, Biserica Răzvan, Biserica Negustori, Biserica Mântuleasa, Biserica Sfântul Ilie Rahova, Biserica Rusă, Monumentul Șerban Cantacuzino – în execuție Dealul Mitropoliei, Monumentul KM. 0, Monumentul Constantin Brâncoveanu, Monumentul Lupoaica, Monumentul Crucea Secolului, Monumentul Charles de Gaulle, Monumentul Arcul de Triumf, Monumentul Barbu Ștefănescu Delavrancea, 8 monumente din Zona Apostu, Monumentul Ovidiu, Monumentul Nicolae Leonard, Monumentul Infanteriei, Monumentul Alergatorii, Monumentul Nichita Stanescu, Monumentul Iuliu Maniu, Monumentul Corneliu Coposu 20:00 - 05:00